SEMO Zelí hlávkové - jarní ZORA
Související produkty
Detailní popis produktu
Zelí hlávkové: ZORA ** (Brassica oleracea L. convar. capitata(L)Alef. / Kapusta hlávková)
Odrůda pro nejranější polní pěstování v intenzivních zelinářských oblastech. Hlávka je téměř kulovitá, dobře uzavřená, světle zelená, křehká, lesklá. Na řezu žlutá, okraje prozelenalé. Vnitřní košťál je středně vysoký. Je citlivá k praskání hlávek při přezimování. Vysoce odolná k předčasnému vybíhání do květu. Hlávka má hmotnost 550 - 800 g. Ze 100 m2 lze sklidit 350 - 400 kg hlávek zelí.
Hlávkové zelí se svým složením nijak výrazně neliší od ostatních druhů zeleniny. Devět desetin hmotnosti čerstvého zelí je nitrobuněčná voda. Zbývajících 10 % sušiny je tvořeno sacharidy (5 g), vlákninou (3 g), bílkovinami (1,5 g), tuky, organickými kyselinami, minerálními látkami, stopovými prvky a vitamíny. Výsledná energetická hodnota zelí je velmi nízká a to pouhých 20 - 25 kcal ve 100 g. Rozdíly ve složení bílého a červeného zelí nejsou velké. Zelí obsahuje mnoho rostlinných sloučenin, které mají pozitivní vliv na zdraví člověka. Za zmínku stojí třeba sulforafan což je látka, která má potvrzené protinádorové účinky.Zelí nebo šťáva z něj vykazuje celou řadu dalších pozitivních účinků. Celkově je však zelí velmi vhodnou potravinou pro nemocné s vysokým krevním tlakem a srdečně cévními chorobami. Významný je obsah vitamínu C, obzvláště v kysaném zelí.
Hlávkové zelí vyžaduje úrodné půdy s dobrou zásobou živin a vysokou vododržností. Pro rané odrůdy volíme lehčí půdy, pro zelí pozdní a skladovatelné půdy těžší, s pH v rozmezí 6 - 7. Zelí zařazujeme do první tratě. Rané odrůdy pěstujeme z předpěstované sadby, pozdní můžeme vysévat také přímo na stanoviště. V průběhu vegetace zajišťujeme pravidelné zásobování vodou. Sklízíme ručně, skladujeme při teplotě 1 - 2°C a vysoké vlhkosti vzduchu (95%).
Vegetační doba je 115 - 120 dní od výsevu do sklizně.
Přehled doby výsevu a sklizně:
• výsev - II.-III
.• výsadba - IV.
• do sponu - 40 x 40-50 cm
• sklizeň - VI.
Ošetřeno proti chorobám: ANO
Moř./mor.: Captan 80 WG
Učinná látka: Captan
Dávkování: po špetkách do záhonů
Postup při skladování hlávkového zelí:
Hlávkové zelí sklízíme pečlivě s několika vnějšími krycími listy, aby se hlávky nepomačkaly. Pro skladování je optimální teplota 1 až 2°C a vysoká vlhkost vzduchu (95 %). Ideálním prostředím pro delší skladování je chladný a dobře větraný sklep. Hlávkové zelí můžeme vedle sklepních prostor uskladnit také v pařeništi nebo zazimovací jámě a to tak, že jej ukládáme s kořenovými baly, které zahrneme zemí. Pařeniště nebo jámu přikryjeme prkny a v případě mrazů balíky lisované slámy, listím nebo polystyrénovými deskami. Před založením je však třeba odlomit velké krajní listy. Takto uskladněné hlávkové zelí vydrží i několik měsíců (záleží na dané odrůdě).
Balení: 0,8 g
Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.